A jó minőségű gyepet a változatos fajösszetétel jellemzi. A leggyakrabban előforduló gyepalkotókat mutatja be ez a cikk.
A hazai kertépítés és kertgondozás során az alábbi növényfajok a legelterjedtebbek:
Tarackos tippan (Agrostis stolonifera var. prorepens)
Vízigényes, de időszakos vízborítottságot is jól tűrő faj, ezért csak öntözöttkörülmények esetén ajánlott. Hosszú élettartamú, 6-9 évig is megél. Az apró magméret megnehezíti a kertészek dolgát a füvesítés során. Rövid levelekkel rendelkezik, amik elkeskenyednek és a színi oldaluk sima felületű.
Nádképű csenkesz (Festuca arundinacea)
Ez a faj jó szárazságtűrő és az árnyékot is jól viseli. Kora tavasszal, a többi fűfélét megelőzve elkezd fejlődni és késő őszig folyamatosan növekszik. Könnyen dominánsá válhat a többi fűféle között. Laza bokrú szálfű. Erős, a taljt jól átszövő gyökerekkel rendelkezik.
Réti csenkesz (Festuca pratensis)
Ez a faj tápanyagban gazdag, jól öntözött körülményeket kedvel. Életfeltételei biztosításához intenzívkertgondozás szükségeltetik.
Fonalas csenkesz (Festuca tenuifolia)
Ez a csenkeszfaj jól tűri a szárazságot. Sőt, a túlöntözést egyáltalán nem szereti. Lassan növekszik, ezért afűnyírástelég ritkábban elvégezni.
Durvább Fűfelületet adó fajok:
Angol perje (lolium perenne)
Ezt a fűfajt alkalmazzák leggyakrabban a kertápolás során.
Folyamatos, rendszeres gondozást igényel. A fűnyírások emulasztásával könnyen magszárba szökkenhet. Megfelelő kertészeti beavatkozások mellett 4-6 évig is megél és szép zárt gyepet alkot.
Réti perje (Poa pratensis)
Fkozottan nitrogénigényes faj. ennek hiányában megritkulhat ez az amúgy is lassan kikelő faj. Ha azonban megkapja a megfelelő tápanyagellátást, idővel átveszi a vezérnövény szerepet.